||||
RSS Feed
image depicting member smiling
*
Website URL : http://www.ucu.org.uk/6338
||
image depicting About UCU

Officer and National Executive Committee elections 2013

Information on the trustee, officer and National Executive Committee elections held in 2013.

Ballots closed at 12 noon on Friday 1 March 2013.  The results, including the scrutineer's reports and count sheets are set out below.  All terms of office begin at the close of UCU's annual Congress meeting on 31 May 2013. 

Ballots also closed in elections for the UCU Scotland Vice President and executive committee members.  Details of those results can be found here.

If you require documents in other formats please email Kay Metcalfe.   


RESULTS: Officer and NEC elections 2013

1    Vice-President from the higher education sector

Dr Elizabeth Lawrence (Sheffield Hallam University)

 (.pdf) file type icon HE Vice President count (.pdf) [59kb]

 (.doc) file type icon HE Vice President count (.doc) [34kb]

(see full report below)

2     Honorary Treasurer

Dr Angela Roger (University of Dundee)

 (.pdf) file type icon Honorary Treasurer count (.pdf) [58kb]

 (.doc) file type icon Honorary Treasurer count (.doc) [33kb]

(see full report below)

3    Geographically-elected members of the National Executive Committee

Further education, North West

Ms Isabel Brotherston (The Manchester College)

Andy Sellers (Stockport College)

 (.pdf) file type icon FE North West count (.pdf) [77kb]

 (.doc) file type icon FE North West count (.doc) [43kb]

(see full report below)

Higher education, North West

Roger M Walden (University of Manchester)

Ms Jo McNeill (University of Liverpool)

 (.pdf) file type icon HE North West count (.pdf) [82kb]

 (.doc) file type icon HE North West count (.doc) [43kb]

(see full report below)

Further education, Midlands

Jacqueline D'Arcy (Warwickshire College)

Brian O'Sullivan (Bournville College)

 (.pdf) file type icon FE Midlands count (.pdf) [73kb]

 (.doc) file type icon FE Midlands count (.doc) [35kb]

(see full report below)

Higher education, Midlands

Ms Patricia Hulme (University of Nottingham)

Alan J Ryan (De Montfort University)

 (.pdf) file type icon HE Midlands count (.pdf) [70kb]

 (.doc) file type icon HE Midlands count (.doc) [42kb]

(see full report below)

Further education, South

Elected unopposed:

Mick Dawson (Brooklands College)

Jonathan Gilhooly (City College Brighton & Hove)

(see full report below)

Higher education, South

Lesley Kane (Open University)

Terry Hoad (University of Oxford)

Dr Patricia McManus (University of Brighton)

 (.pdf) file type icon HE South count (.pdf) [80kb]

 (.doc) file type icon HE South count (.doc) [50kb]

(see full report below)

Further education, Wales (UCU Wales Vice-President)

Elected unopposed:

Mr Ian Bosworth (Coleg Morgannwg)

(see full report below)

Scotland

Honorary Secretary UCU Scotland

Angi Lamb (University of Edinburgh)

 (.pdf) file type icon Scotland Honorary Secretary count (.pdf) [59kb]

 (.doc) file type icon Scotland Honorary Secretary count (.doc) [35kb]

(see full report below)

President UCU Scotland

Elected unopposed:

Dave Anderson (University of Glasgow)

(see full report below)

4    UK-elected members of the National Executive Committee

Further education

(5 seats: 5 two-year vacancies to include at least one woman)

David Armstrong (Barnet & Southgate College)

Ms Carolyn Campbell (Trafford College)[woman]

Mandy Brown (Lambeth College)[woman]

Lyndsey Nicholson (South Cheshire College)[woman]

Loraine Monk (Richmond Adult Community College)[woman]

 (.pdf) file type icon FE UK count (.pdf) [75kb]

 (.doc) file type icon FE UK count (.doc) [46kb]

(see full report below)

Higher education

(8 seats: 7 two-year vacancies to include at least one post-; 1 one-year vacancy)

Dr Marion Hersh (University of Glasgow)

Jimmy Donaghey (University of Warwick)

Joe Gluza (University of Cambridge)

Gordon Watson (University of Strathclyde)

Julia Charlton (Northumbria University)[post-92]

Sean Wallis (University College London)

Veronica Killen (Northumbria University)[post-92]

Professor Paul Blackledge (Leeds Metropolitan University)[post-92]*

* elected to the one year vacancy

 (.pdf) file type icon HE UK count (.pdf) [124kb]

 (.doc) file type icon HE UK count (.doc) [105kb]

(see full report below)

5    Equality seats

Representatives of disabled members

Roger Walters (Open University)[HE]

Hilary J Kurt (Derwentside College)[woman][FE] (elected unopposed as the only woman candidate)

 (.pdf) file type icon Rep disabled members count (.pdf) [58kb]

 (.doc) file type icon Rep disabled members count (.doc) [34kb]

(see full report below)

Representatives of LGBT members

Mary Jennings (University of Cambridge) (HE)

Laura Miles (Bradford College)[FE] (elected unopposed as the only FE candidate)

 (.pdf) file type icon Rep LGBT members count (.pdf) [60kb]

 (.doc) file type icon Rep LGBT members count (.doc) [35kb]

(see full report below)

Representatives of black members

Professor Cecile Wright (Nottingham Trent University)

Dawn Livingston (Lewisham College)

 (.pdf) file type icon Reps black members count (.pdf) [67kb]

 (.doc) file type icon Reps black members count (.doc) [43kb]

(see full report below)

6    Representatives of casually employed members

Elected unopposed:

Vicky Blake (University of Leeds)[HE]

Miss Mahmoona Shah (Bradford College)[FE]

(see full report below)


Election reports

 (.pdf) file type icon Scrutineer's report national seats (.pdf) [50kb]

 (.pdf) file type icon Scrutineer's report FE seats (.pdf) [50kb]

 (.pdf) file type icon Scrutineer's report HE seats (.pdf) [51kb]


Documents relevant to all elections 

UCU member services: Log in here to update your record online
About the fighting fund
Bookmark and Share
For more information about anything on this page, please email the web editor
Link to go to top of page