Boycott Leicester

Covid-19 (coronavirus):  Information and updates available here.

UCU officer and national executive committee elections in 2021

The results of the honorary treasurer and NEC elections have now been declared and are available below.  The terms of office for these positions begin on 31 May 2021.

The scrutineer's reports are available here:

Scrutineer report national seats [545kb]
Scrutineer report HE seats [551kb]
Scrutineer report FE seats [540kb]

To be sent information in large print or other formats, or for further information about these elections, contact Kay Metcalfe or Catherine Wilkinson.

Officer and NEC elections 2021: results

Honorary Treasurer (1 seat)

Dr Steve Sangwine (University of Essex)

count sheet honorary treasurer [94kb]

Geographically-elected members of the National Executive Committee

Midlands HE (3 seats)

Rhiannon Lockley (Birmingham City University)

Dr Emma Battell Lowman (University of Leicester)

Dr Chris Grocott (University of Leicester)

count sheet Midlands HE [118kb]

Midlands FE (1 seat)

John Paul Sullivan (Warwickshire College Group)

count sheet Midlands FE [95kb]

North West HE (2 seats)

Philippa Browning (University of Manchester)

Saira Weiner (Liverpool John Moores University)

count sheet North West HE [111kb]

North West FE (1 seat - uncontested)

Helen Kelsall (The Trafford College Group)

South HE (4 seats to include at least one woman)

Sally Pellow (University of Reading) [woman]

Dr Deepa Govindarajan Driver (University of Reading) [woman]

Dr Aris Katzourakis (University of Oxford)

Mark Abel (University of Brighton)

count sheet South HE [313kb]

South FE (2 seats)

Alison Chapman (City College Plymouth)

Philip Wilson (Chichester College Group)

count sheet South FE [99kb]

Scotland HE - UCU Scotland President and UCU Scotland Honorary Secretary

President UCU Scotland (1 seat)

Lena WÃ¥nggren (University of Edinburgh)

count sheet President UCU Scotland [96kb]

Honorary secretary UCU Scotland (1 seat)

Ann Swinney (University of Dundee)

count sheet Honorary Secretary UCU Scotland [102kb]

Wales FE (and vice presidentUCU Wales) (1 seat - uncontested)

John James (Coleg Gwent Newport)

UK-elected members HE (4 seats; to include at least one post-92, one academic related)

Bijan Parsia (University of Manchester)

Dr Marion Hersh (University of Glasgow)

Dr Chris O'Donnell (University of the West of Scotland) [post-92]

Lesley McGorrigan (University of Leeds) [academic related]

count sheet HE UK-elected seats [233kb]

UK-elected members FE (2 seats)

Jacqueline D'Arcy (Warwickshire College Group)

Saleem Rashid (The Sheffield College)

count sheet FE UK-elected seats [101kb]

Representatives of disabled members (2 seats; one HE member and one FE member to be elected to include at least one woman)

Ballot to elect one HE representative. Seat for FE representative unfilled.

Marian Mayer (Bournemouth University) (HE)

count sheet representative of disabled members [94kb]

Representatives of LGBT+ members (2 seats; one HE and one FE member to be elected)

Peter Evans (South Thames College) is declared elected as the only FE candidate; ballot for one HE representative.

Peter Evans (South Thames College) (FE)

Bee Hughes (Liverpool John Moores University) (HE)

count sheet representative of LGBT+ members [109kb]

Representatives of black members (2 seats; at least one woman to be elected)

Deepa Govindarajan Driver (University of Reading) is withdrawn having been elected in an earlier contest. The two remaining candidates are therefore declared elected.

Juliana Ojinnaka (The Sheffield College) [woman]

Dr Victoria Showunmi (UCL) [woman]

Representatives of migrant members (2 seats, at least one non-EU member - uncontested)

One seat remains unfilled

Robyn Orfitelli (University of Sheffield) [non-EU]

Representatives of casually employed members (2 seats; one HE member and one FE member to be elected - uncontested)

Cecily Blyther (Petroc) is declared elected as the only FE candidate; ballot for one HE representative.

Cecily Blyther (Petroc) (FE)

Ben Pope (University of Manchester) (HE)

count sheet representative of casually employed members [94kb]

Representative of members in land-based education (1 seat - unfilled)

No nominations received

Representative of members in prison education (1 seat - uncontested)

Brian Hamilton (Novus prison education branch)


Election documents:

Election guidance notes [96kb]
Election rules [256kb]

Last updated: 4 June 2021