Officer and national executive committee elections 2011

Information on the elections to the 2011 UCU national executive committee.


See also: National executive committee casual vacancies 2011


UCU NEC election results 2011

1 Vice-President from the higher education sector

Simon Renton (University College London)

HE Vice President count [103kb]
HE Vice President count [39kb]

see report below

2 Honorary Treasurer

Elected unopposed:

Alan Carr (Open University)

see report below

3 Geographically-elected members of the National Executive Committee

Further education, North West

Elected unopposed:

Alison Gander (Nelson and Colne College)

Darren Tolliday (Mid Cheshire College)

see report below

Higher education, North West

Elected unopposed:

Dr Karen Evans (University of Liverpool)

Roger M Walden (University of Manchester)

see report below

Further education, Midlands

Elected unopposed:

James Eaden (Chesterfield College)

Caroline Gray (City College Birmingham)

see report below

Higher education, Midlands

Elected unopposed:

Patricia Hulme (University of Nottingham)

Dr Ron Mendel (University of Northampton)

see report below

Further education, South

Elected unopposed:

Ben Boydell (Strode College)

Loraine Monk (NESCOT)

see report below

Higher education, South

Lesley Kane (Open University)

Tom Hickey (University of Brighton)

Dr Bob Langridge (Oxford Brookes University)

HE South count [163kb]
HE South count [46kb]

see report below

UCU Scotland Honorary Secretary (HE Scotland NEC member)

Dr Angela Roger (University of Dundee)

UCUS Honorary Secretary count [114kb]
UCUS Honorary Secretary count [33kb]

see report below

UCU Scotland President (HE Scotland NEC member)

Gordon Watson (University of Strathclyde)

UCUS President count [105kb]
UCUS President count [33kb]

see report below

UCU Wales Vice President (FE Wales NEC member)

Elected unopposed:

Guy Stoate (Coleg Morgannwg)

see report below

4 UK-elected members of the National Executive Committee

Further education

Five to be elected to include at least one in land-based education, and at least three women

Elected unopposed:

David Armstrong (Barnet College)

Mr Alan Barker (New College Nottingham)

Isabel Brotherston (The Manchester College) woman

Doug Rouxel (South Essex College)

see report below

Higher education

Seven members to be elected, including at least one in a post-1992 institution

Joe Gluza (University of Cambridge)

Professor Malcolm Povey (University of Leeds)

Jimmy Donaghey (University of Warwick)

Maeve Landman (University of the West of England) post-92

Dr Lesley C McIntosh (Robert Gordon University) post-92

Veronica Killen (Northumbria University) post-92

Professor Gargi Bhattacharyya (Aston University)

HE UK count [316kb]
HE UK count [64kb]

see report below

5 Equality seats

Representatives of disabled members

Two members to be elected - one of these seats to be filled by a member from the HE sector, and one from the FE sector, and at least one woman.

Elected unopposed:

Patricia Roche (Blackpool & the Fylde College) FE, woman

see report below

Elected:

Roger Walters (Open University) HE

Disabled Members count [101kb]
Disabled Members count [33kb]

see report below

Representatives of LGBT members

Two members to be elected - one of these seats to be filled by a member from the HE sector, and one from the FE sector.

Elected unopposed:

Laura Miles (Bradford College) FE

see report below

Elected:

Mary Jennings (University of Oxford) HE

LGBT Members count [101kb]
LGBT Members count [33kb]

see report below

Representatives of black members

Two members to be elected - one of these seats must be filled by a woman.

Elected unopposed:

Professor Cecile Wright (Nottingham Trent University) woman

see report below

Elected:

Jim Thakoordin (Luton & Bedfordshire ACE)

Black Members count [103kb]
Black Members count [33kb]

see report below

Reports


See also

National officer and National Executive Committee elections in 2011: call for nominations (UCU289) .html

Last updated: 31 July 2015