Officer and national executive committee elections 2010

Elections for trustee, national officer and national executive committee members of UCU.

The call for nominations was sent to branch secretaries as circular UCU202. You can find the text of this notice at the foot of the page.

The deadline for receipt of all nominations was 5.00pm on 18 November 2009.

Ballot material was dispatched by second class post on 8 February 2010 and closed on Friday 5 March 2010.

The ballot to elect HE members for London and the East was re-run and closed on 17 March 2010. More information available here: UCU243 (.html) | UCU243 (.rtf)

For information on the casual vacancy which became available on 1 June 2010 see: Nominations open for: UK-elected member - further education sector


UCU NEC election results 2010

See UCU circular UCU216 for full information on nominations

1 Trustees

Elected unopposed:

Stephen Reid (Highbury College Portsmouth)

Paul Russell (Yorkshire Retired Members)

Dr Dennis J Wright (Bangor University)

2 Vice-President from the further education sector

Kathy Taylor (Newcastle College)

UCU elections 10 - vice president count [41kb]
UCU elections 10 - vice president count [44kb]

3 Geographically-elected members of the National Executive Committee (NEC)

Further education, Northern Ireland

Elected unopposed:

David Limb (North West Regional College)

Higher education, Northern Ireland

Elected unopposed:

Dr Renee Prendergast (Queen's University Belfast)

Further Education, Wales, and President of UCU Wales

Guy Stoate (Coleg Morgannwg)

UCU elections 10 - president of UCU Wales count [29kb]
UCU elections 10 - president of UCU Wales count [38kb]

Higher Education, Wales, and Vice President of UCU Wales

Eileen Tilley (University of Bangor)

UCU elections 10 - vice president of UCU Wales count [29kb]
UCU elections 10 - vice president of UCU Wales count [38kb]

Further education, North East

David O'Toole (Newcastle College)

Dave Gibson (Barnsley College)

UCU elections 10 - further education, north east count [31kb]
UCU elections 10 - further education, north east count [42kb]

Higher education, North East

Dr Joanna de Groot (University of York)

Gavin Reid (University of Leeds)

Dr Elizabeth Lawrence (Sheffield Hallam University)

UCU elections 10 - higher education, north east count [34kb]
UCU elections 10 - higher education, north east count [40kb]

Further education, London and the East

Elected unopposed:

Sean Vernell (City and Islington College)

Higher Education, London and the East

Jane Hardy (University of Hertfordshire) (declared elected unopposed as the only candidate to meet the requirement for at least one seat to be filled by a woman under rule 18.10.1)

Mark Campbell (London Metropolitan University)

Steve Sangwine (University of Essex)

Jim Wolfreys (King's College London)

UCU elections 10 - NEC HE London & the East count [34kb]
UCU elections 10 - NEC HE London & the East count [45kb]

4 UK-elected members of the National Executive Committee

Further education

Five to be elected to include at least one in adult or community based education, one in prison education, and one fixed-term and/or hourly paid

Keith Andrew Mallinson Prison (elected unopposed as only candidate to meet the requirement for one candidate in prison education)

John McCormack (Newcastle College) FTHP

Craig Lewis (Deeside College) ACE

Jim Thakoordin (Luton and Bedfordshire ACE) ACE, FTHP

Richard McEwan (Tower Hamlets College)

UCU elections 10 - UK-elected members, FE count [36kb]
UCU elections 10 - UK-elected members, FE count [41kb]

Higher Education

Seven seats, to include at least one fixed-term/hourly paid, at least three post-92, at least two women

Jean Crocker (Durham University) (declared elected unopposed as the only candidate to meet the requirement of fixed-term/hourly paid)

Dominique Lauterburg (Manchester Metropolitan University)

Roger Brooks (University of Liverpool)

Sue Blackwell (University of Birmingham)

Angi Lamb (University of Edinburgh)

Steve Clark (Nottingham Trent University)

Christine ViƩ (Manchester Metropolitan University)

UCU elections 10 - NEC HE UK count [57kb]
UCU elections 10 - NEC HE UK count [62kb]

5 Equality seats

Representative of women members in higher education

Ann Blair (University of Leeds)

Dr Marion Hersh (University of Glasgow)

Pauline Collins (Open University)

UCU elections 10 - women members in HE count [44kb]
UCU elections 10 - women members in HE count [41kb]

Representative of women members in further education

Elected unopposed:

Mrs B Monica Goligher (Belfast Metropolitan College)

Alison Lord (Tower Hamlets College)

Sheila Smith (Birmingham Metropolitan College) withdrew from the election.

Last updated: 6 January 2016