HE national disputes 2021

Boycott Leicester

UCU trustee, officer and NEC elections in 2021-22

29 September 2021

UCU national elections in 2021-22

Nominations for Trustees, officer and national executive committee members closed at 5:00pm on 16 November 2021.  The nomination calling notice and a list of nominations received can be found below.

Candidates standing in contested elections are asked to provide election addresses by 5:00pm on Wednesday 1 December 2021 (the election address submission form can be found below).  Ballots will take place 27 January - 1 March 2022.

The election guidance notes can also be found below.

To be sent information in hard copy, including large print or other formats, or for further information about these elections, contact Kay Metcalfe.

Officer and NEC elections 2021-2022:  nominations received

Trustees (2 seats)

Mike Barton (London Retired Members)

Steve Brown (Nottingham Trent University)

Stephen Albert Desmond (Solent University)

Chris Jones (NPTC Group)

David Limb (North West Regional College)

Neil Macfarlane (Nottingham Trent University)

Anna Marie Roos (University of Lincoln)

Stephen Albert Desmond and Chris Jones supported by resolution of a quorate branch general meeting.  All other nominations supported by the signatures of at least 20 members.

Vice President from the further education sector (1 seat)

Maxine Looby (Oldham College)

Juliana Ojinnaka (The Sheffield College)

Patricia Roche (Blackpool and The Fylde College)

Patricia Roche supported by resolution of a quorate branch general meeting.  All other nominations supported by the signatures of at least 20 members.

Geographically-elected members of the National Executive Committee

Northern Ireland HE (1 seat)(uncontested)

Linda Moore (Ulster University)

Nomination supported by the signatures of at least 10 members.

Northern Ireland FE (1 seat)(uncontested)

Martina Donald (North West Regional College)

Nomination supported by the signatures of at least 10 members.

Wales HE (1 seat)(uncontested)

Vida Greaux (University of South Wales)

Nomination supported by the signatures of at least 10 members.

North East HE (3 seats)

Laura Chuhan Campbell (Durham University)

Nick Emmel (University of Leeds)

Andrew Feeney (Northumbria University)

Joanna de Groot (University of York)

David Harvie (University of Leeds)

Mary-Ellen Large (University of Hull)

Matt Perry (Newcastle University)

Andrew Feeney and Joanna de Groot supported by resolution of a quorate branch general meeting.  All other nominations supported by the signatures of at least 10 members.

North East FE (1 seat)(uncontested)

Elaine White (Bradford College)

Nomination supported by the signatures of at least 10 members.

London and the East HE (5 seats to include at least two women)

Professor Paul Anderson (Queen Mary University of London)

Dave Ashby (LSE)

Sarah Brown (Anglia Ruskin University)[woman]

Maria Chondrogianni (University of Westminster)[woman]

Kyran Joughin (UAL)[woman]

Emma Kennedy (University of Greenwich)[woman]

Esther Murray (Queen Mary University of London)[woman]

Roddy Slorach (Imperial College London)

Sean Wallis (UCL)

Nominations supported by the signatures of at least 10 members.

London and the East FE (2 seats)(uncontested)

Delmena Doyley (Croydon College)

Richard McEwan (New City College (Poplar))

Nominations supported by the signatures of at least 10 members.

UK-elected members HE (5 seats; to include at least one post-92, one academic related and two women)

Alan Barker (University of Nottingham)

Peta Bulmer (University of Liverpool)[woman]

Grant Buttars (University of Edinburgh)[academic related]

Michael Carley (University of Bath)

Maria Chondrogianni (University of Westminster)[post-92, woman]

Stephen Albert Desmond (Solent University)[post-92]

Andrew Feeney (Northumbria University)[post-92]

Carl Fraser (Oxford Brookes University)[post-92]

Ann Gow (University of Glasgow)[woman]

David Harvie (University of Leeds)

Julie Hearn (Lancaster University)[woman]

Dyfrig Jones (Bangor University)

Emma Kennedy (University of Greenwich)[post-92, woman]

Dr Rhian Elinor Keyse (Birkbeck, University of London)[woman]

Esther Murray (Queen Mary University of London)[woman]

Adam Ozanne (University of Manchester)

Nicky Priaulx (Cardiff University)[woman]

Ryan Prout (Cardiff University)

Roddy Slorach (Imperial College London)

Richard Wild (University of Greenwich)[academic related, post-92]

Dr Peter Wood (Open University)

Stephen Albert Desmond and Andrew Feeney supported by resolution of a quorate branch general meeting.  All other nominations supported by the signatures of at least 10 members.

UK-elected members FE (3 seats; to include at least one ACE and one woman)

Dharminder Singh Chuhan (Sandwell College)

Nina Doran (City of Liverpool College)[woman]

Naina Kent (Hackney Adult Education) [ACE, woman]

Sharon Norey (Novus prison education)

Nominations supported by the signatures of at least 10 members.

As there is only one adult continuing or community-based education (ACE), Naina Kent will be declared elected to one of the three FE UK-elected seats; a ballot will take place between the remaining candidates to elect 2 FE UK-elected candidates.

Representatives of women members (5 seats; three HE and two FE members to be elected)

Higher education (3 seats)

Laura Chuhan Campbell (Durham University)

Maria Chondrogianni (University of Westminster)

Jo Edge (University of Edinburgh)

Ann Gow (University of Glasgow)

Joanna de Groot (University of York)

Julie Hearn (Lancaster University)

Dr Rhian Elinor Keyse (Birkbeck, University of London)

Emma Rees (University of Chester)

Joanna de Groot supported by resolution of a quorate branch general meeting.  All other nominations supported by the signatures of at least 10 members.

Further education (2 seats)(uncontested)

Regine Pilling (Capital City College Group (Westminster Kingsway))

Nomination supported by the signatures of at least 10 members.

Casual vacancy: representative of disabled members (1 seat)

No nominations received.

Representatives of migrant members (casual vacancy) (1 seat)

Dima Chami (University of Bristol)

Stephen Albert Desmond (Solent University)

Dr Khizer Saeed (University of Brighton)

Stephen Albert Desmond supported by resolution of a quorate branch general meeting.  All other nominations supported by the signatures of at least 10 members.

Casual vacancy: representative of land-based members (1 seat)

No nominations received.

nominations received (UCU2005)
Calling notice (UCU2003)
nomination form [217kb]
additional signature sheets [64kb]
election address form [138kb]
election guidance [92kb]
Election rules 2021-22 [260kb]

Last updated: 19 November 2021