All out for USS

It's not too late! Universities UK can still commit to meaningful negotiations over pensions and end the strike action.

UCU elections 2017-18

UCU Officer and National Executive Committee elections: ballots now open

Ballots to elect the Vice President from the further education sector (going on to become President of UCU) and National Executive Committee members open on 1 February 2018.  The calling notice for nominations (branch circular UCU/817) and the circular containing nominations received (UCU/828) can be found below.  Attention is also drawn to the election guidance notes: Election guidance notes 2018 [115kb].

Ballot information

Ballot material will be dispatched on 1 February - we know that this can take a few days to arrive.  If any member has not received the ballot material to which they are entitled by Friday 9 February, they should contact Kay Metcalfe (kmetcalfe@ucu.org.uk, telephone: 020 7756 2551), providing full name, membership number, branch, and the full postal address at which the ballot paper should have been received.  All ballots close at noon on Thursday 1 March 2018

The scrutineer for these elections is Electoral Reform Services (ERS), The Election Centre, 33 Clarendon Road, London N8 ONW.   Please note that the pre-paid reply envelope provided for the return of ballot papers will show a different address:  this reflects an arrangement ERS has to deal with the very large volume of post it receives.  All ballot papers returned either in the pre-paid envelope or to the ERS office address above will reach the scrutineer.

Information about the ballot to elect Equality Officer of UCU Scotland is available here.

To be sent information in hard copy, including large print or other formats, or for further information about these elections, contact Kay Metcalfe at UCU's head office (tel: 020 7756 2551).


Officer and NEC elections 2018: election addresses

Election addresses can be seen by clicking on the name of the candidate.  Candidates' names appear in a random order drawn by the scrutineer, Electoral Reform Services.

Vice President from the further education sector
Nita Sanghera (Bournville College)
Brian Hamilton (NOVUS Prison Education)

Nominations supported by the signatures of at least 20 members.

Geographically-elected members of the National Executive Committee

London and the East HE (4 seats to include at least one woman)
Amanda Williams (University of East Anglia) [woman]
Professor Paul Anderson (Queen Mary University of London)
Ioanna Ioannou (University College London) [woman]
Sarah Brown (Anglia Ruskin University) [woman]
Sean Wallis (University College London)
Rachel Cohen (City, University of London) [woman]

Nominations supported by the signatures of at least 10 members.

London the East FE (2 seats)
Julia Roberts (Lambeth College)
Sean Vernell (City and Islington College)
Peter Monaghan (Cambridge Regional College)

Nominations supported by the signatures of at least 10 members.

North East HE (3 seats)
Joan Harvey (Newcastle University)
Paul Errington (Teesside University)
Mike Lammiman (University of Hull)
Dr Steve Lui (Dr Sun Chong Lui) (University of Huddersfield)
Dr Jeff Fowler (University of Sunderland)

Nominations supported by the signatures of at least 10 members.

North East FE (1 seat)
Rob Goodfellow (Hull College)
Saleem Rashid (Sheffield College)

Nominations supported by the signatures of at least 10 members.
Jack Kirtley (Stockton Riverside College) has withdrawn his nomination for this seat. 

North West FE (vacancy unfilled in 2017 - 1 seat)
Carol Cody (City of Liverpool College)
Janet Farrar (Bury College)

Nominations supported by the signatures of at least 10 members.

Northern Ireland HE (1 seat)
Peter Collins (St Mary's University College Belfast)
Renee Prendergast (Queen's University Belfast)

Nominations supported by the signatures of at least 10 members.

Northern Ireland FE (1 seat - uncontested)
David Limb (North West Regional College)

Nomination supported by the signatures of at least 10 members.

Wales HE (and vice president UCU Wales) (1 seat - uncontested)
Vida Greaux (University of South Wales)

Nomination supported by the signatures of at least 10 members.
Josh Robinson (Cardiff University) withdrew his nomination for this seat.

Scotland

Honorary Secretary UCU Scotland (vacancy unfilled in 2017 - 1 seat - uncontested)
Janice Aitken (University of Dundee)

Nomination supported by the signatures of at least 10 members.

UK-elected members HE (5 seats; to include at least one post-92, one academic related, one woman)
Joanna de Groot (University of York) [woman]
Jo McNeill (University of Liverpool) [academic related, woman]
Dave Anderson (University of Glasgow) [academic related]
Mark Abel (University of Brighton) [post-92]
Elio Di Muccio (University of Birmingham) [academic related]
Michael McKrell (University of Central Lancashire) [post-92]
Dr Julie Hearn (Lancaster University) [woman]
Sunil Banga (Lancaster University)
Michael Carley (University of Bath)

Nominations supported by the signatures of at least 10 members.
Ioanna Ioannou (University College London) withdrew her nomination for this seat.
Dr Marion Hersh (University of Glasgow) withdrew her nomination for this seat.

UK elected member HE (1 seat: casual vacancy)
Dr Marion Hersh (University of Glasgow)
Dr Jacky Collins (Northumbria University)

Nominations supported by the signatures of at least 10 members.

UK-elected members FE (3 seats; to include at least one adult continuing or community-based education (ACE))
Peter Monaghan (Cambridge Regional College)
Robert Clunas (Leeds City College)
Margot Hill (Croydon College)
Richard McEwan (New City College [Tower Hamlets])
Mel Stouph (Hull ACE) [ACE]
Naina Kent (Hackney Learning Trust) [ACE]

Nominations supported by the signatures of at least 10 members.
Gwen Vickers (New City College [Redbridge]) withdrew her nomination for this seat.

Representatives of women members from the HE sector (3 seats)
Pura Ariza (Manchester Metropolitan University)
Dr Victoria Showunmi (UCL Institute of Education)
Ariane Bogain (Northumbria University)
Dr Sue Abbott (Newcastle University)
Marian Mayer (Bournemouth University)

Nominations supported by the signatures of at least 10 members.

Representatives of women members from the FE sector (2 seats)
Martha Harris (City of Liverpool College)
Carolyn Campbell (Trafford College)
Elaine White (Bradford College)

Nominations supported by the signatures of at least 10 members.

Representative of members in land-based education (vacancy unfilled in 2017 - 1 seat)
Eleni Michalopoulou (University of Liverpool)
Helen Burley (Askham Bryan College)

Nominations supported by the signatures of at least 10 members.

 


Election documents:

Last updated: 1 February 2018